Yazılım dillerinin yarışı

Dünyada kaç tane yazılım dili mevcut veya kullanılıyor ufak bir araştırma yaptım ve en çok kullanılan yazılım dillerini sizler ile paylaştım.

0 722

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.

Ofiste arkadaşlar ile otururken aramızda yazılım dilleri ile ilgili muhabbet geçti ve klasik yazılımcıların sidik yarışı gerçekleşti. Benim aklıma direk iki soru takıldı ; Dünya üzerinde kaç yazılım dili var? ve kaçını kullanarak bir şeyler yapabiliyorum? Bu konuda Google üzerinde yerli ve yabancı olarak bir kaç araştırma yaptım ve bu konu hakkında ki araştırmaların çok detaylı şekilde yapılmadığını farkettim bir çok website yada şahıslar sadece bilinen yazılım dillerini listeliyor. İlk olarak Wikipedia göz önüne alalım. Wikipedia, Dünya genelinde toplam olarak 698 adet yazılım dili‘nin var olduğunu söylüyor. (Wikipedia’daki yazılım dillerini buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.) Dzone’nin 2013 ylında yaptığı araştırmaya göre Dünya üzerinde bulunan Github’da kategorilenmiş programlama dillerini listeleyip 256 rakamına ulaşmıştır. Kısaca Dzone’nin 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre Dünya genelinde toplam 256 yazılım dili var.  (Dzone’nin 2013 yılındaki araştırmasına buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.) Son olarak da Yazılım kalite analiz eden Hollandalı firma TIOBE’nin işlem yaptığı dilleri inceleyelim.TIOBE ‘nin websitesinde kalite analizi yaptığı toplam 499 Dil bulunmakta. (TIOBE’nin listelediği dillere buraya tıkayarak görüntüleyebilirsiniz.)  Kısaca her firma ve sitenin kendisine göre bir araştırması var fakat bu araştırmaların hiçbiri birbirleri ile eşleşmiyor, her sitede listelenen rakam farklı olduğu için tam bir rakam söyleyemiyoruz fakat anladığımız kadarı ile Dünya genelinde +400 üzerinde programlama dili var ve zaman ilerledikçe yeni yazılım dilleri oluşacak.

Peki Bu kadar yazılım dili gerçekten gerekli mi ?

 

Evet pek çok programlama diline ihtiyacımız var.

Programlama dilleri, çeşitli gerçek dünya problemlerini çözmek için yada işleri kolayaştırma amacı ile kullanılır. Her dilin sorunları çözebilmek için yada işi kolaylaştırmak için farklı yaklaşımları vardır.Bazı diller verimli ve diğer dillerden daha fazla avantaja sahiptir. Örneğin Java’da C++ kadar güçlü bir dil olmasına rağmen daha kolay bir yapısı vardır. C / C++ donanıma daha yakındır çünkü makine dili ile derlenmiştir. Makine dili ile derlendiği için daha hızlı çalışır fakat Java ya göre biraz daha zor ve Karmaşık bir dildir.JAVA, C’ye daha basittir, OOP kavramarını kullanır ve C/C++ kadar güçlü bir programlama dilidir.Yarı derlenmiş bir dildir – önce bayt koduna derlenir ve daha sonra JVM tarafından yorumlanır. Kısaca donanımdan bağımsız bir dildir. Bir JVM varsa Java çalıştırılır fakat yarım derlenip sonradan yorumlandığı için C++’den biraz daha yavaş bir dildir.

Bu dillerin arkasından hemen Python, Ruby, Perl, PHP , JavaScript ve diğerleri gibi yüksek seviyeli diller geliyor. Hemen hemen çoğu diller yorumlanıyor. Karmaşıklığı azaltıp, verimliliği artırmak için üretilmiştir. Bilgisayar sistemleri yeterince akılıysa neden “;” yada “{,}” ihtiyaç duysun. Bu diller C++ / Java dillerine göre daha kolayca öğrenilen ve uygulanılan dillerdir. Fakat bu diller olmasaydı şuan da var olan projelerin çoğu olmayabilirdi. Günümüzde olan projelerin çoğu Python, PHP, Javacript dilleri kullanılarak ortaya çıktı ve öyle devam etmektedir. Bunların dışında Google’nin farklı stratejileri uygulayarak derleme süresini azatmak için GO dilini geliştirmiştir. Yüksek düzeyli diller, bu düşük seviyeli diller ile başarımş olsaydı sıkıcı, yavaş veya verimsiz olarak günümüzde ir çok uygulama olacaktı.

Özetlememiz gerekirse bu dillerin çoğu mükemmel bir şekilde kullanım için uygundur ve gelecekte kullanılmaya, geliştirilmeye devam edecektir.

– Umar Farooque

Dünyada en çok kullanılan yazılım dillerini TIOBE’nin istatistiklerine göre size aşağıda listeledim;

2017 Yılında Firmaların  En çok ihtiyaç duyduğu yazılım dilleri;

2017 Yılında Tiobe verilene göre en çok kullanılan Programlama dilleri;

2017 Yılında Github’da en çok ihtiyaçta bulunulan Programlama dilleri ;

 

En Çok kullanılan 10 yazılım dilini tanıyalım

1.Java

Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dilidir.Java dilini kullanarak Bilgisayarlar,Cep telefonları,Oyun konsallarına  yazılım yapabilirsiniz.

 

2. C

C programlama dili, 1970’lerin başında Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX işleitm sistemi için geliştirilmiş bir programlama dilidir.C, Günümüzde neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılan, dünyanın en çok kullanılan sistem programlama dilidir.Günümüzde bu dil çoğunlukla uygulama programları yazmak için kullanılmaktadır.

 

3.C++

C++, 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından Bell Labs’da geliştirilen nesne yönelimli ve yüksek seviyeli, genel maksatlı programlama dilidir. C++’ın ilk ismi “C with classes” dir ve C programlama dilinin bir eklentisi olarak işlev görmektedir.C++’ın yaratıcısı Bjarne Stroustrup bu programlama dilini öğrenciyken geliştirmiştir. Kullandığı programlama dilllerini yeteri kadar hem işlevli hem de yüksek performanslı görmeyen Stroustrup, kendi programlama dilini oluşturarak bilgisayar tarihinin en önemli yazılım dillerinden birinin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.

 

4. Python

Python, Guido Van rossum adlı hollandalı bir programcı tarafından 1990 yılında Amsterdam’da yazılmış bir programlama dilidir.Adını sanılanın aksine bir yılandan değil Guido Van Rossum’un çok sevdiği, Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır. Python nesnel (object oriented), yorumlanabilen (interpreted), modüler ve etkileşimli (interactive) bir programlama dilidir.Python dili “syntax error” hatalarını görmenize sebep olan ayrıntıların az olması yüzünden genelikle Hackerların tercih etti bir yazılım dilidir.

5. C#

C#, Microsoft’un geliştirmiş olduğu yeni nesil programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir. Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır.

 

6. JAVASCRİPT

JavaScript birçok kaynakta da göreceğiniz üzere Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. JavaScript bize etkileşimli ve dinamik web sayfaları hazırlama imkanı vermektedir. Sözdizimi Java’ya benzese de Java ve JavaScript birbirinden farklı teknolojilerdir.

7. VB.NET

Visual Basic, Microsoft tarafından, Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiş, olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Öğrenilmesi de kullanılması da oldukça kolaydır.

8. R

R, istatistiksel hesaplama ve grafikler için yazılım ortamı olup aynı zamanda programlama dilidir. R Foundation tarafından desteklenen ve GNU Tasarısının parçası olan bir özgür yazılımdır.

8. PHP

 

PHP kısaca web tabanlı bir programlama dilidir. Eskiden açılımı “Personal Home Page” yani Kişisel Anasayfa iken günümüzde gelişmesi ve daha iyi anlam kazanması ile “PHP: Hypertext Preprocessor” yani Üstün Yazı Önişlemcisi olmuş.

Diğer web tabanlı dillere göre onlarca avantajı olan ve günümüzde en popüler dillerden birisi. İnternet üzerindeki durağan sabit yazılara dinamiklik katmamızı sağlayan bir web tabanlı dil olan PHP, en iyi performansı MYSQL veritabanı ve linux işletim sistemi ile gösterir.

1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulan PHP günümüzde halen geliştirilmesine devam edilmekte. En son sürümü PHP5 olmasıyla beraber tamamen açık kaynaklı ve ücretsizdir.

9.  Matlab

MATLAB, çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama dilidir. Sahipli bir programlama dili olan MATLAB, MathWorks tarafından geliştirilmektedir.

10. Swift 

Swift, Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan, derlenerek çalışan güçlü ve kullanımı kolay, nesne yönelimli bir programlama dili. İlk olarak WWDC 2014 konferansında duyrulmuştur

 

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy