Tanrı Parçacığı

0 1.235

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.


Tanrı parçacığı nedir ?

1960 yılların başında peter higgs tarafından ortaya atılmış bir teoridir. Bu teoriyi ortaya Peter higgs attığı için çoğu kitle bu parçacığı Higgs bozonu diye sıfatlandırır.Fakat 1960 yılından 2013 yılına kadar hiç bir bilim adamı bu parçacığı kanıtlayamadığı için God damn particles(The God Particles) diye isimlendirmiştir.

Evrenin başlangıcı olarak kabul edilen Bigbang teorisinden sonra, saniyenin milyonda biri kadar ertesinde ilk parçacıklar da etrafa saçıldığı iddia ediliyor.Şimdi diyeceksiniz ki bu parçanın önemi ne ? Fizik kurallarında bilindiği üzere evrende var olan her şeyin bir kütlesi vardır. Fakat bu parçacık ilk bulundunğunda yani araştırılmaya başlandığı zamanlarda kütlesiz ve saf enerjili olduğu iddia edildi.

Bu kadar yıl bu parçacık neden keşfedilemedi neden teori kabul edilmedi çünkü bu parçacık ortaya çıktığı gibi hemen kayboluyor. Bu da gözlemlenebilmesini neredeyse imkansız bir hale getirebiliyor.

Daha detaylı anlatayım;

Bir kuyumcu dükkanınızın olduğunu düşünün, o kuyumcu dükkanında kamera vb gibi güvenlik faktörleri olmadığını varsayalım. Bir tane hırsız hergün sizin dükkanınıza girip dükkanınızı soyuyor. Soyulduğunuzu biliyorsunuz, şikayet etmek istiyorsunuz fakat edemiyorsunuz çünkü elinizde herhangi bir delil yok.Buna önlem olarak dükkanınıza bir kamera takıyorsunuz hırsızı yakalayabilmek için kamerayı taktıktan sonra o hırsız oraya hiç gelmiyor.

Kısaca anlatmam gerekirse sizin o parçacığı kanıtlamaya çalıştığınızı görünce direk olarak ortadan kayboluyor. Bilim adamlarıda bu yüzden TheGodParticles ismini koydu.

Sonuca gelirsek;

Bu parçacıklar, büyük patlama sonrasında açığa çıktıkları için artık mevcut değillerdi. Bu yüzden bilim adamları büyük patlama olayını laboratuvar kaşullarında canlandırabilmek için çok büyük paralar harcayıp bir düzenek oluşturdular. İlk deney, Avrupa Partiküler Fizik Merkezi’nde 2000 yılında yapıldı. Bilim adamları, ilk kez bozonu görüntülediklerini iddia ettiler. Ancak emin olmak için deneyin tekrardan yapılması gerekiyordu. Diğer deney Temmuz 2005’te yapıldı ve bilim adamları bu deneyde higgs bozonu olma ihtimali bulunan 60 adet parçacık tespit ettiler. 2013 Yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) gerçekleştirilen tarihi deneyde keşfedildiği düşünülen Higgs parçacığının varlığı, bilim insanları tarafından daha güçlü bir şekilde doğrulandı.

Araştırmayı yürüten ekiplerden CMS’nin sözcüsü Joe Incandela yaptığı açıklamada, ‘2012’deki deneydeki tüm verilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıkan ön sonuçların muhteşem olduğunu, Higgs parçacığının üstesinden geldiklerini, bu parçacığın ne tür bir Higgs parçacığı olduğunu anlamak içinse önlerinde uzun bir yol olduğunu’ belirtti.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki CERN laboratuvarlarında görevli bilim insanları, geçen yıl Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı dev cihazda yapılan deneyler sonunda ‘Tanrı parçacığı’ diye bilinen Higgs bozonunun (parçacığının) izine rastladıklarını ama varlığına kesin kanıt sunmak için yeni deneylere ihtiyaç duyulduğunu açıklamışlardı.

Basitçe anlatmak gerekirse, CERN laboratuvarında varlığı tespit edilen Higgs parçacığı, kuş tüyü bir yastığa bastırıldığında kılıfın içinde hissedilen bir bilye ve maddeye kütlesini veriyor.

CERN’deki milyar dolarlık özel test ortamında gerçekleştirilen benzersiz molekül çarpıştırmalarının sonuçlarını inceleyen bilim insanları, her atomda (kuş tüyü yastık) merkezi oluşturan protondan 130 kat daha fazla çarpışma etkisi yaratan bir parçacığın (bilye) varlığından bahsetmişlerdi.

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy