Attan inip Kuantuma binmek

0 1.192

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.

Defl’teki QuTech araştırmaları iki kuantum yongası arasında, dolanıklık oluşturmayı başardılar.Yepyeni ve zekice bir dolanıklık protoklüne ek olarak dolaşıklığın dikkatle korunması sayesinde Profesör Rönal hanson önderliğinde ki bilim insanları böylesi bir kuantum bağını istek üzerine üretebilen ilk insanlar oldular.
Bu gelişme birden çok kuantum düğümünün birbrine bağlanmasının ve dünyanın ilk kuantum ağının kurulmasının önünü açıyor.Araştırmanın sonuçları Nature dergisinde yayımlandı. Kuantum dolaşıklığının gücünden faydalanarak, casusluğun olanaksız olduğu bir kuantum interneti inşa etmek kurumsal bir bakımdan mümkün. Ne var ki asıl güçllük böyle bir kuantm ağını kurmakta. Çünkü bunun için dolaşıklığı istek üzerine güvenilir biçimde kurmak dolaşık  bilgiyi bir sonraki düğüme iletene kadar korumak gerekiyor. Bunlar da bügüne kadar ki kuantum deneylerinin kapasitesini aşıyordu .
Delf’teki QuTech bilim insanları, dolaşıklığı iki metreden uzun mesafeden istek üzerine, saniyenin kısa bir bölümü boyunca deneysel olarak yaratmayı ve üçüncü bir düğüme iletecek kadar muhafaza etmeyi başardılar.
Profesör Hanson ; “Şimdi önmüzdeki güçlük birden çok dolaşık düğümden oluşan bir ağ yaratmak. Bu kuantum internetin ilk versiyonu olacak” diyor.
Ronald Hanson’un araştırma grubu 2015’te de uzun mesafed e(1,3km) uzun ömürlü kuantım dolaşıklığı yaratan ilk ekip olmuş, böylece kuantum dolaşıklığının ilk tümüyle deneysel kanıtını elde etmişti.
Şuan ki kuantım interneti geliştirme yaklaşımlarının temilinde de işte bu deney yatıyor. Elmas yongaları üstündeki uzak, tekil elektronlar, aracı olarak kullanılan fotonlar sayesinde dolaşık hale getiriliyor. Ne varki bu deney gerçek  bir kuantum ağı yaratmak için gereken performansa sahip değildi.
Hanson, “2015’te saate bir defa ancak bağlantı kurabiliyorduk ve bu bağlantı da saniyenin çok küçük bir kısmında varlığını koruyordu. Ağa birden çok düğüm eklemek şöyle dursun,üçüncü düğümü bile eklemek olanıksızdı” diyor.
bİLİM İNSANLARI BU DENEYİ BİRDEN ÇOK BAKIMDAN GELİŞTİRDİler, Herşeyden önce yeni bir dolanıklık yöntemini tanıttılar. Bu yöntem, iki metre mesafeli elektronlar arasında saniyede 40 defa dolanıklık kurulmasına izin veriyor. Çalışmanın ek yazarı Peter Humphreys yöntemi için “Bu eski yöntemden bin kkata daha hızlı” demiş
Kısaca sonuca gelirsek ; Kuantum internetini 3 tane Dellf üniversitesinden profesör bulmuş 2020 ye kadar KPN(Firma ) ile birlikte Hollanda’nın dört bir yanına kuantum internet gelecekmiş. BU konuyu yazarken kotam bitti arkadaşlar paketim yenilince tekrar yazıcam.
soldaki ; Ronald hanson
Ortadaki ; Peter Humphreys
Sağdaki ; Norbert kalb
 kaynak ; Kaynak

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy