Amazondan ücretsiz VPS

0 594

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.

Kendime ait yeni projelerimden birini çalıştırmak için farklı vps gerekiyordu, fiyatlara bayadır bakmadığımdan gidip neyse parası ile alayım mantığı ile yaklaştım. Abi fiyatları bi araştırmaya başladım sunucular dolar bazlı olduğu için 80,90,100 TL gibi saçma fiyatlar oluşmuş. Kullan at servera da okadar para vermek çok mantıksız geldi bana. Bir kaç arkadaşa sordum sağolsunlar bana Amazon AWS’den  bahsettiler.CC onayını yaparak sınırsız şekilde sunucu oluşturabiliyorsun.Öğrenir öğrenmez belki başkalarıda yararlanır diyerek konuyu sizler ile paylaşma kararı aldım.

ÜYELİK AŞAMASI

  1. Hadi başlayalım ilk önce üyeliğimizi oluşturmamız gerekiyor alttaki butona tıklayarak üyeliğimizi oluşturacağız siteyi açıyoruz.
    AMAZON aws (Üyelik oluştur )
  2. Site açıldıktan sonra Create an AWS Account a tıklıyoruz.
  3. Açılan pencerede sizden istenen bilgileri doldurarak devam edin.
  4. 3. sayfa ya geldiğinizde sizden kredi kartı bilgileri isteyecek. Bunda ister kendi sanal kartınızı eklerseniz ister online oluşturulan sanal kartları eklersiniz içinden deneme için 1.5 dolar çekip geri iade edecek. Benim önerim o kısımda hiç kendinizi riske atmayın ve  ENTROPAY kullanın derim içinde 5 dolar atabiliyorsunuz ve istediğiniz kadar mastercard sanal kartı oluşturabiliyorsunuz. Bir çok platformlarda kullanılabilir bir sistem.
  5. Kart bilgilerini doldurduktan sonra sizi araması için bir numara giriyorsunuz.Size söylenen şifreyi yazmanızı istiyor onu yazdıktan sonra hesabınızı telefon onayı yapmış bulunuyorsunuz.
  6. En son kısımda AWS planı seçiyorsun ücretsiz olan aws planını seçiyoruz.
  7. Şimdi üyelik kısmı bitti gelelim vps kısmına üyeliğiniz oluştuktan sonra aws.amazon.com sitesine giriş yapın.
  8. Giriş yaptıktan sonra ok ile gösterdiğim butona tıklıyoruz tasarım değişmiş olabilir değişmişse menüden EC2 bulup içine girmeniz gerekiyor.

EC2 ! Eğer EC2 tıkladıktan sonra hata sayfası ile karşılaşıyorsanız hesabınız yöneticiler tarafından onaylanmamış demektir hesabınız 30dk ile 1 saat arasında onaylanıyor.

VPS oluşturma aşaması

EC2 giriş yaptıktan sonra, altta gördüğünüz gibi bir görüntü ile karşılaşmanız gerekiyor. LAUNCH INSTANCE butonuna tıklayın.

Açılan pencere de kurmak istediğiniz işletim sistemini belirleyiniz.Bana windows lazım olduğu için windows işaretleyip devam ediyorum.İşletim sistemini belirledikten sonra sağ tarafta olan Mavi butona yani LAUNCH butonuna tıklayınız.

İşletim sistemi belirledikten sonra sunucunun paketini belirleme sayfası açılıyor.Biz ücretsiz plan olduğumuz için üstten 2. sıradaki paketi belirleyeceğiz. T2 MİCRO planını seçtikten sonra Review and Launch butonuna tıklıyoruz.

Paketi de belirledikten sonra server kurulumuna geçiyoruz Direk sağ altta olan Launch butonuna tıklayabiliriz.

Bu kısım önemli bu kısımda Create olanı seçip alttaki kutucuğa bir kelime yazıyoruz ben musayildirim.com.tr yazdım sizde kendinize uygun olan birşeyi yazıp Download key pair butonuna basın. Size bağlanabilmeniz için bir anahtar dosyası veriyor.

 

Tebrikler ! cebinden 3 kuruş çıkmadan 1 gb ramlik sunucu sahibi oldun.

Asıl soru şimdi geliyor, Biz bu sunuculara nasıl bağlantı kuracağız ?

Bizim bu bağlantıyı putty ile yapabilmemiz için ilk önce AWS den aldığımız anahtar keyini putty ssh private keye dönüştürmemiz gerekiyor. Onun içinde bize PuttyGen lazım Puttygen indir butona tıklayarak puttygeni indir.

 

Putty için key oluşturma aşaması

Programı açtığınızda alttaki gibi bir ekran ile karşılacaksınız Load butonuna tıklayın.

Tıkladıktan sonra oklarla işaretlediğim yerden dosya türlerini tüm dosyalar olarak düzeltmeniz gerekiyor. Tüm dosyaları açtıktan sonra amazon dan indirdiğiniz pem dosyasını bulup açın.

Seçtikten sonra da başarılı olduğunuza dair böyle bir ekran alacaksınız.

Save Private Key butonuna tıklayarak putty için key dosyasını kaydediyoruz.

Gelen uyarı ya evet diyoruz.

 

TEBRİKLER! Putty için ssh key oluşturuldu şimdi geriye bağlanmak kaldı.

Artık connect olabilir ( Bağlantı Aşaması )

İlk önce sunucu ipsini öğrenelim. Panelde EC2 ye tıkladıktan sonra INSTANCE diye bir menü var oradan sunucu bilgilerini görüyoruz.

İlk önce puttye çevirdiğimiz anahtarı tanımlayalım Kategori den Connections > SSH > Auth tıklayın browse diyip puttygen ile çevirdiğiniz dosyayı seçin.

Connection > Data  ya girip Auto-login username kutucuğuna ubuntu yazıyoruz.

En son siteden kopyaladığınız ip yi yazıp bağlantıyı başlatıyoruz.

GARŞİMM! Yakıyon hani hayırlı olsun güle güle kullan

Amazon aws hesap başına 1 yıllık ücretsiz hakkı veriyor.

Sunucu özellikleri ; http://prntscr.com/jnqscj

Yeni konu paylaşıldığı takdirde anlık olarak bilgilendirileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy