cPanel kullanıcı ve dizin izin ayarları (Forbidden hatası düzeltme)

319

Hata kodu :

[core:crit] [pid 10219] (13)Permission denied:  AH00529: /home/musayild/public_html/.htaccess pcfg_openfile: unable to check htaccess file, ensure it is readable and that '/home/musayild/public_html/' is executable

suPHP ve FastCGI, dosya ve klasörlerin, diğer işleyicilerden gelen permissions/ownership kümesine sahip olmasını gerekir. Bu izinleri ayarlamadan “Forbidden, Internal Server Error” hataları ile karşılaşırsınız.

Tüm kullanıcılarınızın dosya izinlerini ayarlamak analiz etmek çok uzun bir zaman alır mantıken de Kimse bu tarz bir işe vakit harcamak istemez bunun için hazır scriptler mevcut cPanel Kullanıyorsanız ve üstteki hatayı alıyorsanız basitçe konsol’a “fixperms” komudunu yazarak rahatlıkla kullanıcıların klasör dosya izinlerini ayarlayabilirsiniz.

NOT:

Aşağıdaki script suPHP veya FastCGI için hazırlanmıştır. Bu iki işleyiciden birini çalıştırmıyorsanız, komut dosyasının nasıl çalıştığını ve yaptığı değişikliklerden script yada ben sorumlu değilim. Bazı scriptlerin çalışabilmesi için nobody iznine sahip olması lazım örnek vermek gerekirse DSO… DSO kullanıcıları bu scripti kullandığında scripti çalışmayabilir.

çalıştırmadan önce sunucunuzun tam yedekleme yapın.

Bu fixperms betiği sadece cPanel sunucuları içindir. Cpanel’in dahili komut dosyalarına ve dosya yapısına bağlıdır.Plesk,cwp veya diğer panellerde denediğinizde çalışmama imkanı yüksektir.

suPHP veya FASTCGI kullanmıyorsanız bu scripti kullanmayın.

 

 

Eğer sadece bir kullanıcının izinlerini düzeltmek istiyorsanız ;

Alttaki kodu konsola yazıp sunucunuza indirin, indirdikten sonra sudo sh./fixperms.sh -a KULLANICI-ADI kodundaki izinlerini değiştirmek istedinizi kullanıcı adını KULLANICI-ADI ile değiştirip çalıştırın.

wget https://raw.githubusercontent.com/PeachFlame/cPanel-fixperms/master/fixperms.shchmod +x fixperms.shsudo sh ./fixperms.sh -a KULLANICI-ADI

 

Eğer tüm kullanıcıların izinlerini düzeltmek istiyorsanız ; 

Tüm kullanıcıların izinlerini ayarlamak için alttaki kodu konsola yazınız.

sudo sh ./fixperms.sh -all

 

Kodu bin altına taşıyarak rahatlıkla scripti çalıştırabilirsiniz;

sudo mv fixperms.sh /usr/bin/fixperms

Script hakkında herşeyi öğrenebilmek için ;

fixperm -h

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More